Uygulamayı On-Prem'de yayınlayın

Kuika’ da geliştirilen bir uygulamanın On-Prem’ de yayına alınabilmesi için Configuration Manager görünüm modunda uygun bir yapılandırma hazırlanmalıdır.

Yapılandırma ayarını hazırlama işleminiz sonrasında aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Header’da yer alan Roket ikonuna tıklayın.

  2. Açılan ekranda ilgili yapılandırma ayarını seçin.

  3. Publish butonuna tıklayın.

Publish butonuna tıkladıktan sonra e-postanıza uygulamaya ait Build dosyaları gelecektir.

Kuika ile geliştirdiğiniz uygulamaları, ister Windows isterseniz de Linux tabanlı bir sunucuya kurabilirsiniz. Bu içerikte Windows tabanlı sunucuda IIS kurulumu ele alınacaktır.

IIS ile Windows tabanlı bir sunucuya dağıtım için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Öncelikle IIS üzerinde kurulum için, IIS bulunan sunucuya 2 adet eklenti kurulması gerekmektedir.

  1. URL Rewrite : Bu eklenti, React ile yazılmış uygulamaların Routing’i IIS üzerinde yapılmasını sağlamaktadır. İlgili eklenti paketine erişmek için tıklayın.

  2. .Net Runtime: Kuika ile geliştirilmiş bir uygulamanın Backendi .Net 6 ile oluşturulduğu için, ilgili paket indirilip sunucuya kurulmalıdır. İlgili paketi indirmek için tıklayın.​

Bu 2 paketin sunucuya kurulması sonrasında, IIS üzerinde Frontend ve Backend Deployment kısmına geçebilirsiniz.

Roket ikonuna tıkladığınızda oluşturulan Config seçilir. e-postanıza uygulamaya ait Build dosyaları yani backend ve UI(Kullanıcı arayüzü) dosyaları zipli şekilde gelecektir.

IIS sunucunda UI dosyalarını kopyalamak için “projeadı” ismi ile dizin açın.

Backend dosyalarını kopyalayabilmek için ise projeadı ismi ile açılan dizin adını sonuna Api kelimesi eklenerek “projeadıapi” ismi ile bir dizin açın. Dizinleri, wwwroot altında oluşturdunuz. Zip dosyaları ilgili dizinlerin içine açmalısınız.

IIS altında Websitesi ekle ile “projeadıapi” web sayfası oluşturulur.

Aynı zamanda projeadıapi isimli Application Pool oluşturulmuş olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, Backend için oluşturduğunuz Application Pool’ un No Managed Code olmasıdır.

Projeadiapi üzerinde sağ click yapılır ve Gözat’a tıklanır. Açılan internet tarayıcısında adres sonuna “/swagger” yazarak backend çalışma durumu kontrol edilir.

Backend çalışır duruma getirildikten sonra UI tarafında web sayfasının açılması işlemine başlanır.

Yukarıda verilen görsellerde belirtilen işlemler sırasıyla takip edilip uygulanmalıdır.

Ardından IIS configure edildiğinde uygulamanız sorunsuz çalışacaktır.

Bunun haricinde dilerseniz uygulamanızı Linux işletim sisteminde veya Docker ile de Deploy edebilirsiniz. Eğer Docker ile deploy etmek isterseniz, örnek bir Docker dosyası ilk adımda size gelen mailin içinde bulunmaktadır. İlgili Docker dosyasını kullanabilirsiniz.

Last updated