Stripe

Kuika'da Stripe işlemlerini öğrenin.

Kuika Low-code platformu ile uluslararası bir ödeme altyapı hizmeti olan Stripe'ı birkaç tıkla web/tablet/telefon uygulamalarınıza ekleyebilirsiniz.

Stripe entegrasyonunda 2 önemli akış vardır.

  1. Stripe hesabı oluşturma ve etkinleştirme

  2. Stripe'i Kuika'ya entegre etme ve Stripe Aksiyonları

Stripe nedir?

Web ve mobil uygulamalarda ödeme sayfaları veya özel ödeme linkleri oluşturarak banka veya kredi kartı ile ödeme almanızı sağlayan altyapıdır. Amerika merkezli olan şirket, Amerika, Avrupa ve Asya'da birçok ülkede kullanılmaktadır. Stripe, çevrimiçi tahsilat, vergilendirme ve faturalama gibi birçok farklı alt ürün sunmaktadır. Ayrıca Delaware/ABD eyaletinde uzaktan şirket kurulmasını sağlayan Atlas adında bir servisi de bulunmaktadır.

Stripe hesabı oluşturma ve etkinleştirme

Bir hesap oluşturmaya başlamadan önce Stripe'ın kullanılabildiği ülkelerin listesini kontrol edin. Bulunduğunuz veya iş yapmak istediğiniz ülke listede yoksa, kabul eden eyaletlerden birinde uzaktan uygulama (Delaware, Wyoming gibi) ile şirket kurun.

Uzaktan açılan şirketler için (Stripe Atlas hizmeti ile veya doğrudan devlete başvurarak), ABD vatandaşı değilseniz ayrıca Mercury Bank'ta bir banka hesabı edinmeniz gerekir. ABD vatandaşıysanız veya çalışma izniniz varsa, ABD yerel bankasında bir hesap yeterli olacaktır.

Stripe'ın açık olduğu ülkelerde ilgili ülkedeki banka hesabınızı eklemeniz yeterli olacaktır.

Stripe web sitesinde yeni bir hesap oluşturarak başlayın. Hesabınızı açtıktan sonra Stripe özelliklerini Test modunda keşfedebilirsiniz. Hesabınızın aktivasyon sürecinde;

Kimlik bilgileriniz ve görseliniz Şirket bilgileriniz ve kuruluş belgeniz Banka hesap bilgileriniz Bu tür bilgilerle aktif bir hesap için başvuruda bulunursunuz.

Stripe, incelemelerden sonra hesabınızı etkinleştirecektir.

Stripe'i Kuika' ya entegre etme ve Stripe Aksiyonları

Kuika'da (Web/tablet/telefon) geliştirdiğiniz her uygulama için farklı Stripe entegrasyonları yapabilirsiniz. https://stripe.com/docs/payments/payment-methods/integration-options

Stripe hesabınıza giriş yaptıktan sonra ApiKeys ekranını açın.

https://dashboard.stripe.com/apikeys

APIKeys ekranında Standart anahtarlar başlığı altındaki Tokenları kullanıyor olacağız.

Kuika'da Configuration Manager (Yapılandırma Yöneticisi) ekranını açın. Yeni bir web/iOS/Android yapılandırması oluşturun. İlgili Yapılandırma ayarlarında Ödeme Yöntemleri altındaki Yeni düğmesi ile bilgi girişi açılır penceresini açın.

Stripe sayfasında Ad, Yayınlama Anahtarı, Gizli Anahtar ve Webhook Gizli alanlarını kapağa yapıştırarak ekleyin.

Kuika'da hazırladığınız uygulama içerisinde Stripe ödeme işlemlerini kullanmak için özel olarak geliştirilmiş System Actions > Stripe action'ları ekleyebilirsiniz.

Stripe eylemlerinin nasıl kullanılacağını burada görebilirsiniz.

Last updated