05. Veri Tipleri

Verileri kaydetmek istediğinde veri tiplerine ve form ekranlarına ihtiyaç duyarsın. Form ekranlarını tasarlarken kaydetmek istediğin verilerin bazı kısıtlamaları olabilir. Örneğin, bir telefon numarası alanı yalnızca sayısal verileri kabul ederken, bir e-posta alanı @ ve nokta işaretleri gerektirir. Bir kişinin doğum tarihini kaydetmek istediğimizde genellikle sadece gün, ay ve yılı dikkate alırken, otobüs biletinin hareket saati için saat ve dakika da eklenecek verilerdendir.

Bir uygulama geliştirirken kullanılacak verilerin bu tür kısıtlamalarını yönetmek için veriler, veri tipleri ile eşleştirilir.

Kuika'ya özgü bu veri tipleri, daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahip formlar oluşturmak için önemlidir. Tüm elementler veri tiplerine uygun olarak hazırlanır. İlgili veri tipi için doğru elementin seçilmesi, geliştirme sürecini hızlandırır ve kullanıcı deneyimini artırır.

Telefon numarası girilen bir alan için sayısal klavyenin açıldığı, e-posta girilen bir alan için sadece küçük harflerden oluşan bir klavyenin açıldığı ve bu şekilde girilen verilerin kaydedildiği işlemleri örnek olarak ele alabilirsin.

Last updated