Parola politikası ve yetkilendirme

Parola Politikası

Kuika ile geliştirdiğin uygulamalarda kullanıcıların güçlü Parolalar oluşturması, korunması ve yenilenme sıklığının belirlenmesi gibi tanımları Password Policy ile yapabilirsin.

Bu eğitim içeriği aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

 1. Uygulamaya Parola Politikası Ekleme

 2. Parola Politikası Ayarları

1. Uygulamaya Parola Politikası Ekleme

Geliştirdiğin uygulamaya Parola Politikası eklemek için Configuration Manager görünüm modunu açın.

Parola politikası eklemek istediğin konfigürasyonun App Settings sekmesini açın.

Açılan ekranda Authentication & Authorization bölümünde Password Policy başlıklı açılır menüye tıklayın. Bu menüde daha önce eklemiş olduğun Parola politikaları listelenmektedir.

Eğer daha önce Parola politikası oluşturmadıysan menüde yer alan ADD NEW’ e tıklayarak yeni bir Parola politikası oluşturabilirsin.

2. Parola Politikası Ayarları

Geliştirdiğin uygulama özelinde Parola politikası tanımları yapabilirsin.

 • Password Policy Settings başlıklı modala bir isim vererek başlayın..

 • Characters and Size sekmesi aracılığıyla Parolalarda kullanılabilecek ve/veya kullanılamayacak karakterleri ve parola uzunluklarını belirleyebilirsin.

 • Must Contains altında parolanın küçük harf, büyük harf, sayısal değer ve özel karakter içerme durumunu ve minimum karakter sayılarını ayarlayabilirsin. Ayrıca özel karakter içermesini istersen, kullanılabilecek özel karakterleri ayarlayabilirsin.

 • Must NOT Contains altında parolanın belirli kelimeleri (özel olarak tanımlanır), ardışık sayıları, tekrarlanan harfleri, kullanıcı doğum tarihi ve kullanıcının isim-soyisim bilgisini içermemesi durumunu ayarlayabilirsin.

 • Password Length ile minimum ve maksimum karakter uzunluklarını ayarlayabilirsin.

 • Locking sekmesi aracılığıyla parolanın kullanım süresini, yanlış parola girişinde hesap kitlenmesini, CAPTCHA’ yı ve son kullanılan parolanın tekrar kullanımını ayarlayabilirsin.

 • Password Age altında Parolanin minimum ve maksimum kaç gün geçerli olacağını ayarlayabilirsin. Ayrıca Parolanin geçerlilik süresi dolmadan kaç gün önce kullanıcının bilgilendirileceğinine yönelik ayarı da yapabilirsin.

 • Account Lockout altında hesabın belirli süre kilitlenmesi için parolanın maksimum kaç kez yanlış girileceğini ayarlayabilir; parola girmeyi yeniden denemek için geçmesi gereken süreyi belirleyebilirsin.

 • CAPTCHA altında, maksimum yanlış CAPTCHA deneme sayısını ve CAPTCHA’ nın aktif olması için girilebilir maksimum yanlış parola sayısını ayarlayabilirsin.

 • Last Passwords altında, yeni parola belirlerken son kullanılan parolanın yeniden kullanılıp kullanılamayacağını ve yeni parolanın, son kaç parolaya aynı olmayacağını ayarlayabilirsin.

Last updated