Mobil Uygulamalarda Icon Kullanma

Mobil uygulama ikonun kullanıldığı alanlar;

  • Apple ve Google Store’da

  • Telefonunuzun ana sayfasında

  • Spotlight arama kısmında

  • Bildirimlerinizde ve ayarlar bölümünde,

  • Bazı markalar maillerinde de uygulama ikonlarını kullanarak karşımıza çıkmaktadır.

Mobil uygulama ikonu, yüklü olan uygulamayı açmak için kullanılan bir kısa yol olsa da aslında kullanıcıların uygulamayı yüklemeye karar vermeden önce karşılaştıkları ilk şeydir. Güzel bir tasarıma sahip mobil uygulama ikonu sizi rakiplerinizden önce çıkarır. Kuika’ da geliştirmiş olduğunuz mobil uygulamalarınıza özel ikon tasarımlarınızı ios için Scalable Vector Graphics (svg) android için Extensible Markup Language (xml) formatında platformumuza yüklemelisiniz. Mobil uygulama ikonunuzun Apple ve Google Store’da düzgün bir şekilde yayınlanması için ikon tasarımınızın boyutlarına dikkat etmelisiniz.

Son tasarım boyutunun Android için 512px x 512px IOS için 1024px x 1024px olması gerekmektedir. Android ikon tasarımı konusunda detaylı bilgi için Google Play icon design specifications sayfasını, IOS ikon tasarımı konusunda detaylı bilgi için Apple’ın Human Interface Guidelines sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Figmada SVG ve XML formatında tasarımlarınızı kaydetme

SVG

Tasarımınızın bulunduğu frame’i seçtikten sonra sağ taraftaki panelin en alt kısmında bulunan Export bölümünden JPG, PNG, SVG ve pdf formatları arasından SVG seçeneğini seçin. SVG seçeneğini belirlediğiniz alanın solunda bulunana alanda 1x’in seçili olduğundan emin olun. Tüm adımları tamamladıktan sonra Export butonuna tıklayın ve dosyasınızı bilgisayarınızda nereye kaydetmek istediğinizi seçin. Ardından Kaydet butonuna tıklayın ve tasarımınız SVG formatında hazır.

XML

Figma ana sayfasında sol tarafta bulunan Community bölümüne tıklayın. Search Community kısmından Android Vector Drawable yazın ve aratın.

All yerine Plugins bölümüne gelin.

Android Vector Drawable solunda bulunan Try it out butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra Android Vector Drawable adında içi boş bir draft dosyası açılacak ve plugins kısmı gözükecek. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Figma’da tasarımınızın olduğu dosyaya geri dönün.

Figma plugins bölümüne ulaşmanın iki yolu bulunmaktadır. İlk olarak header’da sol üst köşede bulunan F v seçeneğinden Plugins > Android Vector Drawable yöntemi ile ulaşabilirsiniz.İkinci olarak yine header kısmında T harfinin yanında bulunan resource’ü simgeleyen ikona tıklayarak pluginlere erişim sağlayabilirsiniz.

Tasarımınızın bulunduğu frame’i seçin ve üst tarafta bahsetmiş olduğumuz iki yöntemden biriyle pluginslere ulaşın. Ardından eklediğiniz Android Vector Drawable tıklayın. Ekranınıza Android Vector Drawable adında minik bir PopUp gelecek. Bu PopUp’ın sağ alt köşesinde kopyalamak ve dışarı aktarmak için iki ikon bulunmakta. Export ikonuna tıklayarak dosyanızın bilgisayarınızda nereye kaydedilmesini istediğinizi seçin ve kaydet butonuna basın. Tasarımınız bilgisayarınıza XML formatında kaydedildi.

Last updated