Run ile Uygulamayı Test Edin

Geliştirdiğin web uygulamayı Kuika tarafından hazır olarak sunulan Run yapılandırma ayarları ile test edebilirsin.

Her Run işleminde front-end ve back-end tekrar generate edilir.

Uygulamada çalıştıracağınız ilk Run işleminde birkaç altyapı kurulumu da yapılır. İlk Run işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Run ile Generate edilen uygulamanın test ortamında 3 gün (72 saat) canlı kalır. Ardından silinir. Her Run işleminde bu süre yeniden başlar.

Geliştirdiğin web uygulamayı varsayılan olarak sunulan Run ayarları ile test etmek için ara yüzde Header’ da bulunan Run butonunu kullanabilirsin.

Run ile test işlemi için test işlemi yapmak istediğin uygulamayı aç. Ardından Header’ de bulunan Run butonuna tıklayarak test işlemini gerçekleştir.

Run butonuna tıklayınca uygulamanız ön izlendiğinde yeni bir tarayıcı sekmesinde bir Header ile birlikte gelmektedir.

Header içerisinde çalışma alanı ve kullanıcı isminin görüntülendiği alan, API URL ve WEB URL butonları yer almaktadır.Header alanını Hide Bar seçeneği ile gizleyebilirsiniz.

API URL, Geliştirdiğiniz uygulamanın API dokümantasyonuna erişmek için kullanılan bir URL’dir. API URL butonuna tıklayınca uygulama bir URL üretir. Bu URL, Swagger URL’idir. URL’i tarayıcı üzerinde çalıştırabilirsiniz.

WEB URL, Preview yapılan projenin web linkidir. Bu linki başka kullanıcılar ile paylaşabilmeniz mümkündür.

Kullanıcı komutu ile ön izleme işlemi doğrultusunda Pop-up engelleme programlarının sayfayı engelleme işlemi ortadan kaldırılmıştır. WEB URL butonuna tıklayarak oluşturulup otomatik kopyalanan linki tarayıcınızda çalıştırabilirsiniz veya uygulamanın önizlemesini WEB URL ile diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Ön izleme işlemi sürecinde Code Generation' ile ilgili tüm butonlar (Run, Run Settings, Publish, Run Settings Update) erişime kapalı olacaktır.

Eğer Designer ortamı refresh edilirse, proje/workspace değiştirilirse, veya Designer ortamında login/logout yapılırsa açık olan önizleme sayfası refresh edilmez, kullanıcının authentication statüsüne göre sign in veya projeler sayfasına geri yönlendirilir.

Uygulama Preview’ ini refresh etmek istediğinizde Code Generation çalışmadığından dolayı en son link alınarak refresh edilmiş gibi kullanıcı ekranında uygulama direk çalıştırılmaktadır.

Eğer istersen varsayılan olarak sunulan Run ayarlarını uygulama ihtiyacına göre güncelleyebilirsin.

Run ayarlarını güncellemek için Run butonunun yanında bulunan dişli ikonuna tıkla.

Ardından açılan Run Settings ekranında yer alan ayarları güncelleyebilir, güncelleme işlemi sonrasında Update butonuna tıklayarak ayarı kaydedebilirsin.

Last updated