04. Platform Kullanıcı Arayüzü

Kuika; low-code (düşük kodlu/az kodlu) altyapısı ile web ve mobil uygulamalar geliştirmeni sağlayan bulut tabanlı hepsi bir arada platformdur.

Platformda bulunan UI Design, Datasources, Email Builder ve Configuration Manager görünüm modları uygulama geliştirme akışına uygun olarak hazırlanmıştır.

Apps ekranından üzerinde çalışmak istediğin uygulamayı aç.

Tüm görünüm tiplerinde ortak olarak üst bölümde görünüm modları bulunur. UI Design ile arayüz tasarımı ve veri bağlama işlemlerini, Datasources ile veri kaynakları ekleme, Özel aksiyonlar oluşturma ve yönetme işlemlerini, Email Builder ile geliştirdiğin uygulamanın kullanıcılarına gönderilecek bildirimlerin tasarımını yapabilirsin. Configuration Manager ile geliştirdiğin uygulamanın üretim konfigürasyonlarını tanımlayabilirsin.

Uygulama geliştirme sürecinde desteğe ihtiyacın olduğunda Helpdesk görünümü ile Kuika Destek ekibinden yardım alabilirsin.

UI Design görünümünde sol kenarda uygulamana ekleyebileceğin element, ekran ve özel aksiyonlara ait paneller bulunur.

Ortada bulunan canvas, açık olan ekranı gösterir. Burada tarayıcı genişlik ve yüksekliğini ve ayrıca üst kenardaki gösterim moduna göre ekranın farklı boyutlardaki görünümünü çalışabilirsin.

Elements ile ekran tasarımına yeni elementler ekleyebilirsin. Elementler farklı kategoriler altında listelenir.

Screens ile uygulamaya yeni ekranlar ekleyebilir ve organize edebilirsin. Yeni ekran eklerken template ekranları kullanabilirsin. CRUD ile Datasources da eklediğin bir veri tablosunu seçerek saniyeler içinde, çalışan ekranlar oluşturabilirsin. Bir ürün veya personel listesi gibi bir excel belgesini de kullanarak listeleme, ekleme/düzenleme ve görüntüleme yani CRUD ekranlarını oluşturabilirsin.

Custom Actions ile Datasources görünümde tanımlanmış ve/veya bir API aracılığıyla çağrılan aksiyonları listeleyebilir veya düzenleyebilirsin.

Item Tree ile açık olan ekrandaki elementler, ebeveyn/çocuk ilişkisi düzeninde gösterilir..

Languages ile de geliştirilen uygulamanın farklı dil versiyonları için çeviri işlemlerini yapabilirsin.

Sağ kenarda ise ekran veya seçili element bazında dinamik olarak değişkenlik gösteren Properties ve Styling panelleri bulunur. Properties paneli ile seçili elementin parametrik ayarlarını ve veri bağlama işlemlerini yapabilirsin. Authorization ile rol bazlı yetkilendirme, Visibility ile de ilgili elementin hangi durumlarda görüneceğini tanımlayabilirsin. Add Action ile sistem tarafından varsayılan olarak eklenmiş ve ayrıca Datasources bölümünde hazırlamış olduğun özel aksiyonları seçili ekran veya elemente ekleyebilir ve yönetebilirsin.

Geliştirdiğin uygulama için ManagedDB, MSSQL, Rest Swagger API, Rest API ve C# ile veri kaynakları ekleyebilirsin. Datasources görünümü varsayılan olarak gelen ve Kuika sunucularında barındırılan Managed DB ile gelir. Ayrıca diğer veri kaynaklarını kullanabilir C# ile uygulama özelliklerini genişletebilirsin.

Geliştirdiğin uygulamanın kullanıcılarına hesap kayıt bildirimi, sipariş alındı bildirimi gibi e-posta tipinde bildirimler gönderebilmek için Email Builder görünümünü kullanabilirsin. Varsayılan olarak parola yenileme akışına ait e posta tasarımları ile gelir. Ayrıca farklı tipte ve tasarımda bir çok şablon E-posta tasarımını da kullanabilirsin.

Kuika ile geliştirdiğin bir uygulamayı Configuration Manager görünümünü kullanarak mobil ve web olarak yayına alabilirsin. Web uygulama ayarlarının yanında native mobil uygulamalar için iOS ve Android konfigürasyonlarını tanımlayabilirsin.

Last updated