06. Navigasyonlar

Aksiyonlar, uygulamanın ne yapması gerektiğini tanımladığın etkinliklerdir. Navigasyon aksiyonları, en sık kullanılan aksiyon türleridir.

Navigasyon aksiyonları ile uygulamandaki ekranlar arasında geçiş yapabilir ve bir ekranın pop-up yani modal veya drawer olarak açılmasını sağlayabilirsin.

Properties panelinden Add Action butonuyla aksiyon listesini aç. Navigasyon altındaki aksiyonları inceleyelim. GenerateLink, GoBack ve Navigation adı verilen 3 farklı aksiyon vardır.

Navigation, birden çok yöntemi olan bir aksiyondur. Geçerli Ekran ile uygulamada seçilen ekranı açar.

Current screen ile mevcut sekmede,

New Tab ile yeni tarayıcı sekmesinde yeni ekranın açılmasını sağlayabilirsin.

Açık olan ekranda Drawer tipinde yeni bir ekranın açılmasını istiyorsan Drawer’i kullanabilirsin. Örneğin liste ekranındaki içerik girişi veya mobil uygulamalarda bir hamburger menü içeriği Drawer tipinde olabilir. Drawerlar, açık ekranın sağından, solundan, üstünden veya altından içeriye doğru kayarak görünür ve aynı şekilde gizlenirler.

Modal ise açık ekranın ortasında ve senin belirleyeceğin boyutta açılan yardımcı penceredir. Bir işlem onayı veya içerik girişi gibi işlemler için modalı kullanabilirsin.

GoBack, açık olan ekrandan bir önceki ekrana dönmek için kullanacağın bir aksiyondur. Böylece açık olan ekrandaki işlemleri tekrar yapmadan geri dönmüş olursun. Modal veya drawer gibi n ekranlarda bir önceki ekrana dönüş yapmak için sıklıkla kullanılır. Ve çoğunlukla üst kenarda bir çarpı ikonuna veya alt kenarda bir vazgeç butonuna eklenir.

Generate Link, bir butona basıldığında ya da başka bir tetikleme eyleminde URL oluşturmaya yarayan aksiyondur.

Last updated